Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik
O SANKTUARIUM
Sanktuarium jest poświęcone Matce Bożej, która objawiła się w Paryżu w 1830 roku siostrze Katarzynie Laboure SM, polecając wybicie medalika. Opiekują się nim księża ze Zgromadzenia Misji św. Wincentego a Paulo i Siostry Służebniczki NMP.
Parafia istnieje od 1914 roku. Świątynię konsekrowano 30 lipca 1988 r. Aktu poświęcenia dokonał ks. kard. Franciszek Macharski. Kościół został ogłoszony sanktuarium w 2008 roku.
Autorem projektu jest prof. Tadeusz Gawłowski z Politechniki Śląskiej i pani Teresa Lisowska-Gawłowska. Bryła kościoła składa się z pięciu segmentów nierównej wysokości, które oglądane z boku przypominają złożone do modlitwy dłonie. Koncepcja architektoniczna nawiązuje jednocześnie do stromizny dachów góralskich oraz do strzelistych szczytów tatrzańskich. Długość kościoła w osi głównej wynosi 45 m., szerokość – 42 m. Wysokość najwyższego segmentu razem z kopułą i krzyżem – 46 m. Kościół górny może pomieścić 1500 wiernych.
Do wnętrza kościoła prowadzą stylowe dębowe drzwi, wykonane przez Stanisława Walkosza Jambora. Po lewej stronie wmurowany jest kamień węgielny i akt erekcyjny. Pierwszy segment kościoła tworzy prezbiterium ze stallami.
W sanktuarium warto zwrócić uwagę na:
1. Figurę Matki Bożej i prezbiterium [kod QR nr 5]
2. Cudowny Medalik i objawienie Matki Bożej [kod QR nr 4]
3. Witraże – jedne z największych na świecie (w stosunku do wielkości kościoła) [kod QR nr 3]
4. Ołtarze boczne [kod QR nr 2]
Zachęcamy do przyjęcia Cudownego Medalika i noszenia go z wiarą i ufnością, czerpiąc wiele łask. Medaliki znajdują się zaraz za wejściem po prawej stronie.
Przy Sanktuarium istnieje Związek Mszy Świętych Wieczystych. Są to Msze św. odprawiane codziennie po wszystkie czasy za żyjących i zmarłych, aby nieść pomoc duchową oraz wyjednywać łaski potrzebne dla żyjących, a zmarłym spieszyć z pomocą Miłosierdzia Bożego. Chcąc zapisać osobę do Mszy Świętych Wieczystych należy podać imię i nazwisko osoby żyjącej lub zmarłej, a także swój dokładny adres. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii, kancelarii parafialnej lub listownie (Parafia Rzymskokatolicka; ul. Piszczory 13; 34-500 Zakopane).
Więcej o sanktuarium można znaleźć w przewodnikach – do kupienia po prawej stronie z tyłu kościoła.