Episkopat na Apelu Jasnogórskim w Sanktuarium Cudownego Medalika na Olczy

[KAI, BP KEP] W dniach 15 i 16 marca 2011 w Zakopanem, w domu rekolekcyjno-wypoczynkowym Episkopatu Polski “Księżówka”, którego 100-lecie obchodzono, odbyło się 354. zebranie plenarne Episkopatu Polski. Na zakończenie pierwszego dnia obrad biskupi modlili podczas Apelu Jasnogórskiego wraz z licznie zebranymi parafianami, w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy w Zakopanem.

Zgromadzonych licznie na modlitwie parafian oraz pasterzy Kościoła powitał proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Mieczysław Kozłowski CM. Nastepnie, jedna z miejscowych rodzin w strojach regionalnych złożyła życzenia w gwarze czcigodnym gościom. Po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego i odmówieniu cząstki Różańca biskup rzeszowski Kazimierz Górny poprowadził modlitewne rozważanie.

 

„Stajemy tutaj, by w Twoim Niepokalanym Sercu, Matko, składać radości i troski polskiego Kościoła i naszej umiłowanej Ojczyzny” – powiedział na wstępie biskup. Wspomniał Jana Pawła II i św. Maksymiliana Marię Kolbe jako postacie, które wskazywały na Maryję jako wzór komunii z Bogiem mówiąc – “Biskupi polscy przychodzą dzisiaj do Maryi, aby tak jak Sługa Boży Jan Paweł II przedłożyć jej wszelkie troski i kłopoty”. Kończąc wezwał wszystkich ludzi sumienia do budowania cywilizacji życia – “Niech zbliżająca się beatyfikacja Jana Pawła II będzie zaczynem budowania ruchu obrony nienarodzonych dzieci”.

POSŁUCHAJ FRAGMENTU ROZWAŻANIA BISKUPA KAZMIERZA GÓRNEGO [arch. BP KEP]

olcza-episkopat-07

Na zakończenie, stojąc na stopniach ołtarza wszystkim licznie zgromadzonym w światyni wiernym, niektórzy z nich trzymali flagi maryjne, kardynałowie i biskupi udzielili uroczystego błogosławieństwa relikwiami św. Katarzyny Labouré SM, której Najświętsza Pani w objawieniach poleciła wybicie i rozpowszechnianie medalu z jej wizerunkiem, który szybko zyskał miano “Cudownego Medalika”. Oprócz parafian, w większości w strojach regionalnych, wśród obecnych na modlitwie byli burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski i inni przedstawiciele władz samorządowych. Liturgię uświetniła kapela góralska w odświętnych strojach.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI KUSTOSZA SANKTUARIUM PO WIZYCIE BISKUPÓW [arch. BP KEP]

Biskupi po zakończeniu modlitwy bikupi rozmawiali z góralami. Interesowali się ich sytuacją materialną, błogosławili małe dzieci. Następnie powrócili do “Księżówki”, w której na drugi dzień kontynuowali obrady po porannej Mszy św. zaplanowanej w drugim sanktuarium maryjnym w Zakopanem – Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

olcza-episkopat-11

Misjonarze św. Wincentego a Paulo przybyli na Olczę, do Zakopanego w 1914 zakładając Dom Misyjny. Z początkiem lat 80-tych minionego wieku rozpoczęto budowę kościoła. 11 sierpnia 1985 r. kardynał Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny, pochodzący z Tatr i poświęcony przez Jana Pawła II w Rzymie. Kościół został konsekrowany w 2008 r. Obecnie w sanktuarium na Olczy mieści się krajowe centrum Stowarzyszenia Cudownego Medalika organizacji zainicjowanej na ziemiach polskich w 1905 i którego stulecie papieskiej aprobaty dla całego Kościoła powszechnego obchodziliśmy w 2009 roku.

tekst na podstawie informacji eKAI.pl oraz Biura Prasowego KEP
wykorzystano zdjęcia
Biura Prasowego KEP i KAI oraz nagrania z archiwum dzwiękowego BP KEP


{gallery}2011/episkopat{/gallery}