Koncert Chóru Polonia z Warszawy

15 października w naszym Sanktuarium odbył się koncert chóru Polonia z Warszawy pt. „Ostatni Różaniec bł. ks. Jerzego Popiełuszki i pieśni jemu poświęcone z lat 1984-85”, Wydarzenie to poprzedzało nadanie imienia Gimnazjum nr 3 na Olczy. Patronem szkoły zostanie bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Koncert był wspaniałym wydarzeniem artystycznym i duchowym dla zgromadzonej publiczności. Pomysłodawcami tego koncertu są ludzie, którzy pracowali z Księdzem Jerzym, modlili się wspólnie, którzy Go kochali. Dla nich, wspomnienie tragicznych chwil związanych z porwaniem, bestialskim zamordowaniem Ks. Jerzego jest nadal bardzo bolesne i wstrząsające. Koncert jest autentycznym świadectwem wyjątkowej postaci Ks. Popiełuszki i jego świętości. Koncert dostępny jest także na płycie CD.

 

Teksty wykonywanych pieśni pisane były spontanicznie, niektóre podczas czuwań w Kościele Św. Stanisława Kostki w Warszawie. Autorzy przekazywali swoje teksty Panu Leonowi Łochowskiemu, aktorowi teatralnemu, który całe swoje serce oddał Ks. Jerzemu i idei wolności człowieka. Niektóre oryginalne rękopisy tych tekstów Pan Leon przechowuje z wielkim pietyzmem do dziś.

Muzykę do pieśni napisał Mikołaj Hertel, kompozytor, muzyk i pianista, uczestnik Mszy za Ojczyznę odprawianych przez Księdza Jerzego. Pan Mikołaj włożył dużo serca, pracy i swojego talentu przy nagraniach utworów. To Leon Łochowski, który śpiewa większość pieśni i Mikołaj Hertel stworzyli ten autentyczny klimat płyty. W nagraniach materiału uczestniczył również Warszawski ,,Chór Polonia” i organista Piotr Grinholc, uczestnicy Mszy za Ojczyznę celebrowanych przez Ks. Popiełuszkę. Do projektu włączyła się również utalentowana aktorka Katarzyna Łochowska artystka młodego pokolenia.

Pieśni poświęcone Bł. Męczennikowi tworzą artystyczną oprawę do rozważań Tajemnic Bolesnych Różańca Św. Wykorzystano również archiwalne nagrania z ostatniego Różańca odprawianego przez Ks. Jerzego w Bydgoszczy w wieczór przed porwaniem oraz fragmentu przemówienia Ks. Prałata T. Boguckiego na pogrzebie Ks. Jerzego Popiełuszki, treść zapisu z Księgi Pamiątkowej Kościoła Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie – Ks. Kardynała Josepha Ratzingera. Koncert rozpoczął i zakończył głos Dzwonu Ks. Jerzego przy kościele Św. St. Kostki.

{gallery}2011/koncert{/gallery}